جهت عضويت ايميل خود را ثبت كنيد
   
  
 
 
 
 

به پایگاه اطلاع رسانی بیت مرجع عالیقدر شیعه مرحوم آيةالله العظمی شیرازی(ره) و دفتر آيةالله حاج سید محمدعلی شیرازی (دامت برکاته) خوش آمدید.                          روابط عمومی پایگاه

آيت الله معصومي شاهرودي

گفت‌وگو با آيت الله شيخ علي اصغر معصومی شاهرودی

 

ـ دیدگاه‌تان پیرامون آیت‌الله العظمي شیرازی و بزرگ‌داشت شخصیت ایشان چیست؟

آيت الله معصومی: وجود عالِم، حیات و ممات ندارد، از این رو  باید نسبت به علما ـ چه زنده و چه درگذشته ـ قدردانی و قدرشناسی کنیم تا طبقات مختلف مردم از دیدگاه‌ها و تجربیات آنان استفاده کنند. به‌ویژه عالمانی که سال‌ها در سنگر مرجعیت و فقاهت واقعاً دود چراغ خورده‌اند.

 

ـ مبارزات ایشان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

آيت الله معصومی: مبارزات آیت‌الله العظمي شیرازی هم در ایران علیه پهلوی‌ها و هم در عراق علیه بعثی‌ها شاخص بود. بعد از فیصل، نوری سعید و عبدالإله که دولت بعثی روی کار آمد، در نوشته‌هاشان می‌نوشتند «العروبه و الاسلام» و عربیت را به رخ اسلام می‌کشیدند. مرحوم آيت الله شیرازی اعلامیه‌ی مهمی علیه حزب بعث داد و نوشت که شما عرب‌ها از عقب‌مانده‌ترین کشورهای دنیا بودید به برکت اسلام این همه مقام و ارزش پیدا کردید! رسول اعظم(ص) شما را به عزت و کرامت رساند و حالا خجالت نمی‌کشید و می‌نویسید العروبه و الاسلام.

لذا حزب بعث ملعون تصمیم گرفت ایشان را از نجف تبعید کند. یادم هست که علما و به‌ویژه مرحوم بحرالعلوم اقدام کردند و نگذاشتند مرحوم آيت الله شیرازی را از عراق دور کنند. بعدها خود ایشان معترضانه از عراق خارج شدند.

این روحیه‌ی منتقدانه و دین‌خواهانه در مرحوم آيت الله العظمي شیرازی بود که خود را در معرض خطرها قرار می‌داد.  

ایشان از علمای برجسته‌ی نجف بود و مجتهد و صاحب‌رساله بود، و هیچ وقت ساکت نمی‌نشست.

 

ـ آیا اخلاقیات شگفت‌آوری هم در شخصیت ایشان دیده بودید؟

آيت الله معصومی: بله، ایشان زهد و تقوای عجیبی داشت. اصلاً انگار نه انگار که مرجعیت و زعامتی دارند. من خودم مشاهده می‌کردم که بی‌تکبر و با کمال خشوع و خضوع نان در دست می‌گرفتند و به خانه می‌بردند. خیلی آسان در مراتب بالا سیر می‌کردند. این درجه‌ای از اخلاق است که قابل بازگفتن نیست.

مرحوم آیت‌الله‌العظمی شیرازی در حمایت از انقلابیان در خانه‌شان باز بود و یکی از کسانی بود که واقعاً انقلابیان را می‌پذیرفت و آن‌ها هم منزل ایشان را ترک نمی‌کردند و آنجا را مركز و پايگاه خود مي دانستند و پرسش‌های خود را از ایشان می‌پرسیدند و از ايشان ياري مي خواستند و ایشان هم حمایت می‌کردند.

 

 
 
۱۳۹۶ جمعه ۳۰ تير
   
 
نسخه عربي سايت پايگاه 
 
   
2 تعداد کاربران آنلاین
25 تعداد بازدیدکنندگان امروز
2491 تعداد بازديد كنندگان هفته
11624 تعداد بازدیدکنندگان ماه
1263246 تعداد بازدیدکنندگان کل
 
 
كليه حقوق مادي و معنوي سايت محقوظ و متعلق به دفتر آيةالله حاج سیّد محمّدعلی شیرازی می باشد
Designer:M.R.Ayazdehpour