جهت عضويت ايميل خود را ثبت كنيد
   
  
 
 
 
 

فرارسیدن ماه محرم الحرام و ایام عاشورای سالار شهیدان و سرور آزادگان حضرت اباعبدالله الحسین (عليه أفضل الصلوة والسلام) و اهل بیت پاک و یاران باوفایشان را به محضر مبارک منتقم آل محمد (صلی الله علیه وآله وسلّم) حضرت بقيةالله الأعظم (عجّل الله تعالی فرجه الشریف) و به عموم مسلمانان جهان بويژه شيعيان و ارادتمندان خاندان رسالت (عليهم السلام) تسلیت عرض می نمائیم.                             مدیریت پایگاه

حجةالاسلام والمسلمين جوهري

 

گفت‌وگو با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی جوهری

 

ـ جنابعالي از تحصیل‌کردگان نجف هستید، لطفا از چگونگی ارتباط‌تان با مرحوم آیت‌الله العظمي شیرازی بگویید.

حجت‌الاسلام والمسلمین جوهری: من حدود ده‌سال طلبه‌ی مدرسه‌ی اول ایشان در نجف بودم. مدرسه بيش از پنجاه طلبه داشت و ایشان توجه ویژه‌ای به آنان داشت و عنایت‌شان به دانش‌پژوهان کم‌تر از توجه به فرزندان‌شان نبود. در اثر تلاش‌های ایشان بیش‌تر طلبه‌های آن‌جا یا مدرسان خوبی می‌شدند و یا در عرصه‌ی خطابه و وعظ موفق می‌شدند.

من اولین منبرهایم را به امر ایشان رفتم. در روزهای شهادت اهل‌بیت و عزاداری به طلبه‌های تازه‌کار می‌گفتند منبر بروید و خودشان هم می‌نشستند و گوش می‌دادند. ما نیز منبر می‌رفتیم، بعد از چند سال که به مراحل بالاتر راه می‌یافتیم، وقتی یاد سخنان‌مان در محضر آیت‌الله العظمي شیرازی بر روی منبر می‌افتادیم، خجالت می‌کشیدیم. اما ایشان یک کلام از منبرهای معمولی و شاید پراشتباه ما انتقاد نمی‌کرد، تا دل‌سرد و رنجیده نشویم.

 

ـ آن مجالس چگونه برگزار می‌شد؟

حجت‌الاسلام والمسلمین جوهری: در جشن‌ها و عزاداری‌ها هزینه‌ی قند، شکر، چای، سیگار و... با ایشان بود و به طلاب سفارش می‌کردند که برای ائمه مقاله بنویسید، شعر بسرایید و سخن‌رانی کنید. به‌ویژه در روزهای جمعه پای منبر طلاب مبتدی می‌نشستند و برای آن‌ها ارزش قائل بودند. در همان مجالس گاهی ديگر بزرگان نیز شرکت می‌کردند. استاد بزرگ ما آيت الله شهید سیدمحمدباقر صدر روابط خوبی با آیت‌الله العظمي شیرازی داشت و تشریف می‌آورد. شهید صدر با اینکه نوگرا بود، اما نوگرایی‌اش به‌گونه‌ای نبود که مراجع را علیه خود بشوراند. با همه‌ی مراجع و به‌ویژه آیت‌الله شیرازی ارتباط و رفاقت داشت.

 

ـ این فعالیت‌ها چه تاثیری داشت؟

حجت‌الاسلام والمسلمین جوهری: طلبه‌های مدرسه‌ی آیت‌الله العظمي شیرازی در نجف با دیگر طلبه‌ها تفاوت داشتند. آیت‌الله دائماً به آنان لطف داشت، به آنان شهریه می‌داد و از اوضاع درسی‌شان می‌پرسید. آن‌ها هم خوب درس می‌خواندند، بحث می‌کردند و معنویات در زندگی‌شان جاری بود. مثلاً نمازها را همه اول وقت می‌خواندند و دنیاگرا نبودند. آیت‌الله شیرازی با طلبه‌ها خیلی آسان ارتباط داشتند. مثلاً با بعضی طلبه‌های هندی که لهجه داشتند و داد می‌کشیدند، با نرمی و آرامش سخن می‌گفتند و قانع‌شان می‌کردند.

 

ـ شما وقتی در نجف درس‌های معقول را می‌خواندید، ایشان مخالفت نمی‌کرد؟

حجت‌الاسلام والمسلمین جوهری: من می‌خواستم دروس فلسفی ـ مثل منظومه و اشارات ـ را فرابگیرم، آیت‌الله العظمي شیرازی می‌دانستند و مخالفتی نمی‌کردند. با شهید محراب آیت‌الله سیداسدالله مدنی خدمت آیت‌الله العظمي سیدمحسن حکیم رسیدیم و در مورد حکم شرعی تعلیم فلسفه استفتاء کردیم. آیت‌الله حکیم فرمودند تعلیم و تعلم هیچ علمی در اسلام حرام نیست. یک نفر پرسید: حتی علم موسیقی؟ ایشان پاسخ دادند حتی تعلیم موسیقی حرام نیست. آنچه حرام است، استعمال آلات است، نه علم. از ایشان تقاضا کردیم همین استفتاء را بنویسند، با توجه به شرایط صلاح ندانستند.

یک بار هم برای همین موضوع خدمت آیت‌الله العظمي‌ سیدمحمود شاهرودی رسیدیم، ایشان فرمودند کسی که فلسفه می‌خواند، یا مطالب را می‌فهمد یا نمی‌فهمد. اگر نمی‌فهمد که هیچ، و اگر می‌فهمد، یا خوش‌سلیقه است که فهم خودش را در راستا و هم‌آهنگ با قرآن و سنّت بیان می‌کند و این اشکالی ندارد. اما اگر کج‌سلیقه است و با آیات و روایات درمی‌افتد، باید تغییر رویه بدهد.

 

ـ آیت‌الله العظمي شیرازی در نجف چه جایگاهی داشتند؟ مرجعیت ایشان چطور؟  

حجت‌الاسلام والمسلمین جوهری: برخی از طلاب در نجف، آیت‌الله شیرازی را عدل و هم‌دوش و حتي اعلم از حضرات آیات حکیم و خویی می‌دانستند و خلاصه شبهه‌ی اعلمیت ایشان مطرح بود. می‌گفتند چون مرحوم آقاسیدابوالحسن اصفهانی به ایشان در تقلید ارجاع داده و امور کفن و دفن خود را به ایشان سپرده، ما از ایشان تقلید می‌کنیم.

آیت‌الله شیرازی هیچ‌وقت منبر نمی‌رفتند و فقط در حرم امیرالمومنین نماز جماعت داشتند و چند مدرسه‌ی خوب و بامعنويت و طلبه‌پرور ساخته بودند.

 

 

 
 
۱۳۹۶ يکشنبه ۲ مهر
   
 
نسخه عربي سايت پايگاه 
 
   
7 تعداد کاربران آنلاین
168 تعداد بازدیدکنندگان امروز
2840 تعداد بازديد كنندگان هفته
10308 تعداد بازدیدکنندگان ماه
1287049 تعداد بازدیدکنندگان کل
 
 
كليه حقوق مادي و معنوي سايت محقوظ و متعلق به دفتر آيةالله حاج سیّد محمّدعلی شیرازی می باشد
Designer:M.R.Ayazdehpour