جهت عضويت ايميل خود را ثبت كنيد
   
  
 
 
 
 

فرارسیدن ماه محرم الحرام و ایام عاشورای سالار شهیدان و سرور آزادگان حضرت اباعبدالله الحسین (عليه أفضل الصلوة والسلام) و اهل بیت پاک و یاران باوفایشان را به محضر مبارک منتقم آل محمد (صلی الله علیه وآله وسلّم) حضرت بقيةالله الأعظم (عجّل الله تعالی فرجه الشریف) و به عموم مسلمانان جهان بويژه شيعيان و ارادتمندان خاندان رسالت (عليهم السلام) تسلیت عرض می نمائیم.                             مدیریت پایگاه

مؤسسه خيريه درماني

مؤسّسه خیریّه درمانی آیت الله العظمی شیرازی

درمانده ای که درد فقر فضای زندگی اش را تیره کرده است، مسکینی که جغد عجز بر بام خانه اش مسکن گزیده است، بیوه زنی که همراه یتیمانش با امواج سهمگین فنا و نابودی مبارزه می کند. بیماری و مرض ، هیولائی است که در برابرش ظاهر می شود . و چه بسیار اتفاق افتاده اقشار فقیر و آسیب پذیر ، که ساده ترین بیماری، آنها را به وادی مرگ و نابودی کشانده است .

مسئله درمان و دارو  بویژه با رشد قیمت سرسام آوری که پیدا کرده ، حیاتی ترین کمک و معاضدت برای قشر کم درآمد و محروم است .

مؤسّسه خیریّه درمانی مرجع عالی قدر آیت الله العظمی شیرازی بارقه امیدی است در راستای حمایت از اقشار محترم و عزّتمند در عین حال آسیب پذیر جامعه .

این مؤسّسه خیریّه درمانی که با نظر و ارشاد مرجع عالی در مجاهد مرحوم آیت الله العظمی شیرازی (قَدَّسَ اللهُ نَفسَهُ الزَّکِیّه) و با همّت والا و عالی فرزند برومند معظّم له آیت الله حاج سید محمّد علی شیرازی در سال 1356 شمسی تأسیس و در اول مهر ماه همان سال آغاز بکار نمود ، به حق می توان گفت بهترین خدمتی بود که در آن مقطع زمانی از سوی مرجع تقلید وزعامت حوزۀ علمیّه صورت گرفت و هدف از این اقدام عمدتاً حفظ حریم و حیثیّت روحانیّت بود که در آن روزها با مراجعه به بیمارستانها و اکثریّت مطب های پزشکان لطمه می خورد ، و از همان آغاز هیئت امنائی متشکل از جمعی از علماء اساتید و فضلاء حوزۀ علمیّه تشکیل گردید ه به سرپرستی و مدیریّت آیت الله حاج سیّد محمّد علی شیرازی بر حرکت این مؤسسه خیریّه نظارت و اشراف داشته باشند .

مؤسسّه خیریّه درمانی آیت الله العظمی شیرازی به دو بخش تقسیم می شود :

1-   مرکز درمانی آیت الله العظمی شیرازی

2-   بیمارستان آیت الله العظمی شیرازی

الف – مرکز درمانی آیت الله العظمی شیرازی :

این مرکز درمانی که نخست اختصاص به روحانیّون حوزه علمیه مشهد و دیگر حوزه های علمیّه شهرستان های استان خراسان داشت و فقط آنان و افرا تحت تکفّلشان از تسهیلات آن بهره مند می شدند ، و با گذشت زمان بر اساس ضرورت هائی که رخ نشان داد ، منجر به توسعه و گسترش دائره خدمات رسانی آن شد و اقشار مختلف مورد پذیرش قرار گرفتند و قشرهای نیازمند و بینوا مشغول خدمات دهی مجموعۀ درمانی شدند – البتّه با حفظ اولویت امکانات جهت خدمات روحانیّون محترم حوزه علمیّه مشهد مقدس و حوزه های علمیّه شهرستان های استان – دارای بخشهای پزشکی  مختلف به شرح ذیل می باشد :

1-   بخش داخلی

2-   بخش اطفال

3-   بخش زنان

4-   بخش پوست

5-   بخش گوش و حلق و بینی

6-   بخش چشم

7-   بخش قلب

8-   بخش اعصاب و روان

9-   بخش اورتوپدی

10-    بخش جرّاحی

11-    بخش دندان پزشکی                   ( مردانه و زنانه )

12-    بخش حجامت                           ( مردانه و زنانه )

13-    بخش فیزیوتراپی                       ( مردانه و زنانه )

14-    بخش اکورادیوگرافی

15-    بخش رادیولوژی و سونوگرافی

16-    بخش سی . تی . اسکن

17-    بخش تزریقات و پانسمان           (مردانه و زنانه )

و روزانه در حدود بیست پزشک عالی رتبه در بخش های مختلف ان اشتغال به خدمت داشته و جوابگوی مراجعین زیاد آن می باشند ، و در سطح وسیعی خدمات انجام می گیرد ، آقایان طلّاب محترم حوزۀ علمیّه که درای دفترچه بیمه درمانی حوزه هستند خدمات ارائه شده به آنان عمدةً به نحو رایگان صورت می گیرد ، ولی طلّابی که فاقد دفترچه بیمه درمانی حوزه باشند از آنان حدّاقلّی دریافت می شود و غیر روحانیّون نیز در صورتی که نیازمند باشند بنحو رایگان درمان و معالجه می گردند .

ساختمان این مرکز درمانی که واقع در خیابان ازادی، بین چهارراه زرّینه و میدان راه آهن بود تا به حال چند بار بازسازی شده که آخرین بار در سال 1383 بوده است. هم اکنون این درمانگاه خیریه  نبش آزادی 6 (خیابان آزادی - بین چهارراه شهداء وچهارراه زرینه) واقع می باشد. 

ب- بیمارستان آیت الله العظمی شیرازی :

پس از گذشت مدّت زیادی از تأسیس مرکز درمانی که در قالب یک درمانگاه مجهّژ خدمات لازمه را به جامعه تقدیم می نمود ، پیشنهاداتی از سوی جمعی از اساتید ، فضلاء و طلّاب حوزۀ علمیّه به آیة الله زاده معظّم شد مبنی بر اقدام به تأسیس زایشگاهی مخصوص خانواده های روحانیّون حوزه علمیّه مشهد مقدس و دیگر خانواده های مذهبی و نیز بیمارستانی مختصّ به زنان .

پس از تبادل نظر ، تصمیم بر آن شد که با استعانت از ذات اقدس پروردگار متعال و استمداد از ساحت قدس اهل بیت عصمت و طهارت ( علیهم الصّلوة والسلام ) به خصوص حضرت ابی الحسن علیّ بن موسی الرضا ( صلوات الله وسلامه علیه ) و پیشگااه مقدس قطب عالم امکان حضرت بقیة الله الاعظم الحجة بن الحسن العسکری ( ارواحنا له الفداء ) اقدام به این کار بشود .

ابتداءً پلاک های مجاور مرکز درمانی که شامل شش واحد منزل بود خریداری گردید و پس از ادغام آنها طرح ها و نقشه های تأسیس بیمارستانی مجهّز و زایشگاهی منظّم آماده شد و کار آغاز گردید و با نهایت دقّت و جلوگیری از صرف بیهوده و بی رویّه بودجه ، سرانجام با رقمی بیش از ده میلیارد ریال ساختمان بیمارستان و زایشگاه در سال 1383 پایان یافت .

لازم به ذکر است که با توجه به دقّت در صرف بودجه و بدست آوردن مصالح مورد نیاز با ارزانترین قیمت به رقم یاد شده منتهی گردید که در غیر اینصورت مسلماً به رقمی چند برابر آن منتهی می شد .

این ساختمان مجموعاً در شش طبقه احداث گردیده که قسمتی از آن به محلّ زایشگاهی مجهّز اختصاص یافته و به نام مقدس حضرت ام البنین ( علیهم السلام ) نامگذار گردیده است .

این بیمارستان دارای 72 تخت که امکان ازدیاد آن تا 90 تخت وجود دارد ، و دارای چهار اتاق عمل مجهّز به بهترین تجهیزات برای انجام عملیّات جرّاحی بزرگ به اضافه اتاق ریکاوری و دیگر مستلزمات بخش عمل جرّاحی می باشد ، و نیز دارای بخش سی . سی . یو به ظرفیّت 8 تخت می باشد .

مجموعه این دو واحد یعنی مرکز درمانی آیة الله العظمی شیرازی و بیمارستان آیة الله العظمی شیرازی که در بردارنده زایشگاه حضرت ام البنین ( علیهم السلام ) است تحت آرم واحدی به نام « مؤسّسه خیریّه درمانی آیة الله العظمی شیرازی » می باشد .

اسناد ساختمانی این مؤسّسه خیریه درمانی نام « مرکز خیری و علمی امام امیر المؤمنین علیه السلام » که خود یک مؤسّسه خیریّه ثبت شده و دارای شخصیّت حقوقی می باشد ثبت گردیده است ، لکن با پیشنهاد آیة الله حاج سیّد محمّد علی شیرازی ، مرکز خیری و علمی اقدام به وقف نمودن ساختمان مؤسّسه خیریّه درمانی نمود تا در هیچ شرایطی امکان سوء استفاده از آن و یا تغییر جنبه ای از جنبه هایش نباشد و ان شاء الله تعالی تا ظهور موفور السرور حضرت بقیّة الله الاعظم ( عجّل الله تعالی فرجه الشّریف ) این بنای مقدس و این نام جاودانه باشد .

پس از پایان یافتن ساختمان بیمارستان و تأمین قسمت زیادی از تجهیزات آن ، در خصوص کیفیّت راه اندازی و نحوه بهره برداری از آن ، با توجّه به اینکه اداره نمودن یک بیمارستان آن هم یک بیمارستان وسیع و مجهّز دارای مشکلات زیادی است که بیرون آمدن از عهده آن چه از نظر مالی و چه از نظر اداری دارای مشکلاتی فراوان است ، میان هیأت امناء و بعضی دیگر از بزرگان حوزه علمیّه مشهد مقدس مشورت هایی صورت گرفت و تبادل نظر هایی به عمل آمد مبنی بر اینکه حال که راه اندازی بیمارستان به دلیل نا مسائد بودن شرایط میسّر نیست و از سوی دیگر مصلحت در به تأخیر انداختن زمان بهره برداری نیست ، پس باید با طرف دیگری مطرح نمود و امور بیمارستان را به آنان تفویض کرد ، پیشنهاداتی مطرح شد که از میان آنها پیشنهاد واگذاری بیمارستان به دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدّس مورد قبول واقع و تصویب گردید ، بر همین اساس با ریاست محترم دانشگاه جناب آقای دکتر بهرامی و دیگر مسئولین امور علمی و اداری دانشگاه مذاکراتی انجام شد و به این نتیجه منتهی گردید که بیمارستان به دانشگاه علوم پزشکی مشهد واگذار گردد مبنی بر اینکه به عنوان یک بیمارستانی تخصصی اختصاص یافته به قشر زنان مورد بهره برداری قرار گیرد و کلّیه کادر پزشکی و اداری آن از بانوان تشکیل و مراجعین آن نیز فقط زنان باشند و هیچ مردی نه به عنوان پزشک و بهیار و پرستار و کارمند و نه به عنوان مریض و مراجع به آنجا راه نیابد و بدین ترتیب اولین بیمارستان مختص به زنان با مراعات همه جوانب شرعی و موازین دینی و مذهبی در مشهد مقدّس شکل گرفت و مقرّر گردید که نام « مؤسّسۀ خیریّۀ درمانی حضرت آیة الله العظمی شیرازی، بیمارستان حضرت ام البنین (علیهم السلام) » نام ثبت و تغییرناپذیر برای این مکان بماند، البته با حفظ آرم « دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدّس » . همچنان که مقرّر شد 10% از کلّیۀ خدماتی که در این بیمارستان صورت می گیرد اعمّ از معاینه ، بستری و معالجه و درمان اختصاص یابد به خانواده های روحانیّون معظّم و افراد ضعیف و نیازمندی که از طریق مدیریّت عامل « مؤسّسه خیریّه درمانی حضرت آیة الله العظمی شیرازی » آیت الله حاج سیّد محمّد علی شیرازی دامت برکاته معرّفی می گردند . و برای انجام این کار دفتری در داخل بیمارستان تشکیل که به این مهم بنحو احسن و مطلوب رسیدگی شود .

و در خصوص همه مسائل فیما بین ، قراردادی بین ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدِس و مدیر عامل و سرپرست محترم مؤسّسه خیریّه درمانی حضرت آیة الله العظمی شیرازی ، آیت الله حاج سیّد محمد علی شیرازی تنظیم و تدوین گردید .

و با تأییدات خداوند متعال و برخورداری از عنایات خاصّۀ حضرت ولی عصر الحجة بن الحسن المهدی المنتظر ( ارواحنا و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداء ) در روز یازدهم ذی القعده الحرام 1426 برابر 24/9/1384 سالروز عید میلاد با سعادت حضرت ابی الحسن علی بن موسی الرضا ( صلوات الله وسلامه علیه وعلی آبائه الکرام و ابنائه العظام ) ، طی مراسم جشن باشکوهی با حضور جمعی از علماء، اساتید، مدرّسین معظّم حوزه علمیّه مشهد مقدّس، تني چند از اعضاء بيت مرحوم آيت الله العظمی شيرازی(ره)، آقایان دکتر بهرامی (رياست سابق دانشگاه علوم پزشكي مشهد) و دکتر ملکی (رياست وقت دانشگاه) و ديگر مسئولین محترم دانشگاه علوم پزشکی و جمعی از پزشکان محترم بیمارستان حضرت ام البنین ( علیها السلام ) افتتاح و آغاز به کار نمود .  

آدرس پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه خیریه درمانی حضرت آیت الله العظمی شیرازی(ره) - بیمارستان حضرت امّ البنین(س) :     www.mums.ac.ir/woman 

 
 
۱۳۹۶ سه شنبه ۴ مهر
   
 
نسخه عربي سايت پايگاه 
 
   
2 تعداد کاربران آنلاین
399 تعداد بازدیدکنندگان امروز
3552 تعداد بازديد كنندگان هفته
11075 تعداد بازدیدکنندگان ماه
1288438 تعداد بازدیدکنندگان کل
 
 
كليه حقوق مادي و معنوي سايت محقوظ و متعلق به دفتر آيةالله حاج سیّد محمّدعلی شیرازی می باشد
Designer:M.R.Ayazdehpour