جهت عضويت ايميل خود را ثبت كنيد
   
  
 
 
 
 

فرارسیدن ماه محرم الحرام و ایام عاشورای سالار شهیدان و سرور آزادگان حضرت اباعبدالله الحسین (عليه أفضل الصلوة والسلام) و اهل بیت پاک و یاران باوفایشان را به محضر مبارک منتقم آل محمد (صلی الله علیه وآله وسلّم) حضرت بقيةالله الأعظم (عجّل الله تعالی فرجه الشریف) و به عموم مسلمانان جهان بويژه شيعيان و ارادتمندان خاندان رسالت (عليهم السلام) تسلیت عرض می نمائیم.                             مدیریت پایگاه

حسينيه آيت الله العظمي شيرازي

 

 

 

حسينيه آية الله العظمی شيرازی (قده) در مشهدمقدس

حسينيه، مدرسه عشق آموزی است که در هميشه زمان آموزه های مکتب قرآن را به گوش شيفتگان ولايت پژواک می کند.

حسينيه يعنی مسجدی که با عطر حسين (عليه السلام) وکربلاء خوشبو شده است، از آنجا که عبادت عجين با ولايت است و بی ولايت ارزش ندارد، و از آنجا که شرط قبول عبادات، انقياد و پذيرش ولايت اهل بيت عصمت وطهارت (عليهم السلام) است واز آنجا که حج بی ولايت حج نيست بلکه چون چرخيدن دور کعبه به سبک جاهليت است، پيش درآمد عبادت الهی و رمز پذيرش اطاعت حق تعالی، قبول ولايت اهل بيت عليهم السلام و اعتقاد راسخ به غدير و ثمرات آن می باشد.

حسينيه در قاموس شيعه مکتبی است که با دو بال اطاعت حق تعالی و ولايت اهل بيت، شيعه را به ملکوت پرواز می دهد و در آخرت کنار حوض رسول خدا صلی الله عليه و آله وسلّم فرود می آورد.

کوتاه سخن اينکه حسينيه کانون فرهنگ مزجی قرآن با اهل بيت عليهم السلام است. براساس اين بار معنوی و تربيتی است که اعلام دين و بزرگان مکتب بر تأسيس حسينيه ها برای احيای نام دين به زبان امام حسين عليه السلام اهتمام داشته اند ومرحوم آية الله العظمی شيرازی از اين شجره طيبه بوده اند.

معظم له منزل مسکونی خود را در مشهد مقدس به پيشگاه مقدس سرور آزادگان سيدالشهداء حضرت أباعبدالله الحسين عليه أفضل الصلوة والسلام به عنوان ناچيز هديه ای تقديم نموده و آن را به عنوان حسينيه وقف نمودند و اين اقدام در سال 1361 هـ.ش صورت گرفت.

اين کانون احیای شعائر الهی از فعال ترین حسینیه هایی است که در مشهدالرضا علیه السلام در تمامی اوقات سال و در تمامی ایام مورد استفاده مطلوب و بهره برداری وسیع و گسترده قرار می گیرد و پررنگ ترین جوهره فعالیت خود را در اعیاد اسلامی و موالید و وفیات ذوات مقدسه معصومین (صلوات الله وسلامه علیهم اجمعین) و دیگر مناسبت ها و کلیه روزهای جمعه در دوران سال به منصه ظهور و بروز در می آورد.

در ایام سوگواری سیدالشهداء علیه السلام از ابتدای ماه محرم الحرام تا روز دوازدهم و از روز اربعین تا پایان ماه صفر مجالس ویژه ای منعقد می باشد که در بعضی از روزها با اطعام عمومی بعضاً تا چهار هزار نفر به نام مبارک سیدالشهداء از مردم پذیرایی می شود.

در ایام شهادت شفیعه روز جزاء زهرای طهر سلام الله علیها مجالس ذکر و وعظ وسوگواری وعزاداری برپا می باشد و در سه روز فاطمیه به دو روایت و تمامی ماه مبارک رمضان علی الخصوص و بویژه در لیالی قدر ، حسینیه معظم له از پربارترین مجالس نورانی است که در مشهد مقدس برپا می شود.

آنچه که این حسینیه مقدسه را از سایرین ممتاز می کند اقامه نماز جماعت ظهروعصر ومغرب وعشاء به امامت حضرت آية الله حاج سید محمدعلی شیرازی است و هم چنین برنامه های درسی حوزوی، که بوسیله جمعی از آقایان اساتید معظم ومدرسین عالیمقام طیّ حلقات و کلاس های درسی صورت می گیرد که بالغ بر بیست حلقه درسی می باشد و روزانه صدها نفر از طلاب شاغل در حوزه علمیه مشهد نقدس در سطوح ومقاطع مختلف و گوناگون در این حلقات درسی شرکت می نمایند و از افاضات و فیوضات اساتید بزرگوار حوزه بهره مند می شوند. کلیه این برنامه ها تحت سرپرستی آية الله حاج سید محمدعلی شیرازی می باشد، علاوه بر حوزه درسی که به خود ایشان اختصاص دارد و معظم له تدریس و تربیت شاگرد می نمایند. وهم چنان که جنبه های علمی وآموزشی این مرکز بزرگ به عهده ایشان است، جنبه های مالی این حوزه عظیم و گسترده نیز از برکات وجودی ایشان تأمین می شود.

و از آنجا که این حسینیه در نزدیک ترین نقطه به حرم مطهر و در مرکز شهر (خیابان آیت الله شیرازی - بین حرم مطهر وچهارراه شهداء) واقع است، محل رجوع علماء و روحانیون، اساتید حوزه و طلاب علوم دینی و سائر اقشار از داخل وخارج کشور می باشد و مرکزی برای پاسخگویی به مسائل دینی و اعتقادی زائرین و مجاورین قرار گرفته است.

همچنین این کانون تربیتی در کمک به مسلمانان دیگر کشورهای اسلامی بویژه آسیب دیدگان آن کشورها و حمایت مالی از شیعیان داخل وخارج کشور و مساعدت مال به واردین نیازمند پیوسته گام های ارزنده وچشمگیری برمی دارد، که در این میان از آنچه نسبت به ده ها هزار مهاجر افغانی و هزاران مهاجرو معاود عراقی از انواع مختلف کمک صورت گرفته می شود نام برد.

مدیریت و حسن اجرای برنامه های مختلف علمی، فرهنگی، اجتماعی، ومالی حسینیه به بقیة السلف آية الله حاج سید محمدعلی شیرازی واگذار است و دفترمستقل ایشان که مستقر در حسینیه می باشد منشأ این برکات الهی است.

قابل توجه اینکه پس از رحلت مرحوم آية الله العظمی شیرازی (قدس الله نفسه الزکیه) کاروانسرائی که در کنار حسینیه محل چوب فروشی یکی از کسبه بود با پرداخت سرقفلی از سوی آية الله حاج سید محمدعلی شیرازی به وی، به ساختمان حسینیه ملحق گردید که کلیه متعلقات حسینیه (وضوخانه، دستشوئی ها، آشپزخانه، اتاق های دفتری، محل اختصاص یافته به بانوان در طبقه فوقانی و...) دراین مساحت الحاقی تأسیس گردید.

وپس از گذشت 17 سال از رحلت مرحوم آية الله العظمی شیرازی (قده) با توجه به این که ساختمان حسینیه از فرسودگی زیادی برخوردار شده بود، در اواخر سال 1379 اقدام به بازسازی آن گردید و با همت عالی آية الله زاده معظم شیرازی و صرف بودجه ای سنگین از طرف ایشان ، ساختمان حسینیه به شکل نوینی که جلب نظر همگان را می نماید در آمد.

اینک متن وقفنامه حسینیه که از سوی واقف معظم مرجع عالیقدر فقید سعید مرحوم آية الله العظمی شیرازی (قده) تنظیم گردیده ارائه میشود:

وقفنامه حسینیه آية الله العظمی شیرازی (قده)

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله الواحد علی القلوب والضّمائر والمطّلع علی الخفایا والسّرائر، والصّلوة والسّلام علی أشرف الأنبیاء وخاتم المرسلین سیّد الکونین وحبیب قلوب العارفین، طبیب نفوس الاجمعین وشفيع المذنبین فی یوم الدّين وعلی آله الطیبین الطاهرین ائمة الهدی ومصابیح الدجی واعلام التقی وذوی النهی، اولی الحجی وکهف الوری وورثة الانبیاء والمثل الاعلی والدعوة الحسنی وحجج الله علی أهل الدنیا والآخرة والاولی، علیٍّ امیرالمؤمنین واولاده المعصومین الائمة الاثنی عشر، ولعنة الله علی اعدائهم اجمعین من الآن الی یوم الدین .

اما بعد : با سپاس و شکر بی پایان ذات اقدس پروردگار متعال اینجانب (عبدالله بن السیدمحمدطاهر الشیرازی غفر الله لنا وعفی عنّا ) به منظور عرض ارادت و اظهار علاقه به ساحت قدس مظهر آزادگان و سالار شهیدان حضرت سید الشّهداء حسین بن علی ( علیهما السلام ) و سایر حضرات معصومین ( علیهم افضل الصلوة والسلام ) حبس مؤبّد و وقف مخلّد نمودم تمامیّت ششدانگ یک باب منزل مسکونی خود را که واقع در مشهد مقدّس، بالا خیابان می باشد طبق سند مالکیت شماره 3384 صفحه 467 دفتر 20 و 5168 صفحه 26 دفتر 37 صادره ثبت مشهد با دو انشعاب برق و یک انشعاب آب و تلفن های شماره 29222 و 28387 منصوبه به منزل مذکور که به عنوان حسینیه به شرح ذیل از آن استفاده گردد :

1-      حسینیّه به نام اینجانب نام گذاری گردیده و تغییر نام آن به هیچ نحوی و هیچ شرایطی جایز نیست .

2-      تولیت حسینیّه مادام الحیات با خود اینجانب و پس از فوق و مفارقت از دار دنیا به عهده فرزندان و نور چشمانم حاج سید محمّد باقر شیرازی به شناسنامه 12178 صادره نجف اشرف و حاج سیّد محمّدعلی شیرازی به شناسنامه 17671 صادره کربلا و حاج سیّد محمّد جواد شیرازی به شناسنامه 17674 صادره کربلا می باشد، و با فوت هر یک از متولیان تولیت بالنسبه به عهده اکبر و ارشد فرزندان ذکور متوفّی خواهد بود، مشروط بر انکه متدیّن و صالح و علاقمند به خاندان عصمت و طهارت ( علیهم السّلام ) و پایبند به اجرای مراسم مذهبی به نحو دقیق باشد و همچنین نسلاً بعد نسل وبطناً بعد بطن و در صورتی که هر یک از متولیان فوق الذکر فاقد فرزند صالح و متدیّن و یا اصلاً فاقد فرزند باشد، تولیت بالنسبه ی به او با اعم واتقای علماء شهر مقدّس مشهد خواهد بود .

3-      جهت وقف، اقامه مجالس عزاداری و سوگواری حضرات معصومین ( علیهم السلام ) در تمام ایّام وفیات ایشان به خصوص مراسم سوگواری در دهه اول محرم الحرام و دهه آخر صفر ، و نیز برقراری مجالس وعظ و ارشاد از اول تا آخر ماه مبارک رمضان و برپائی مراسم احیاء در لیالی قدر و همچنین تشکیل مجالس سوگواری و عزاداری از سوی هیئت های مذهبی که به مشهد مقدّس وارد می شوند و اطعام های عمومی که در ارتباط با مراسم دینی و مذهبی باشد و اقامه مجالس ختم ( با نظر متولّیان حسینیّه و در صورتی که با برنامه های همیشگی خود حسینیّه منافات نداشته باشد ) و اقامه مراسم دعای کمیل و ندبه و مجلس وعظ و ارشاد در شبها و روزهای جمعه و تشکیل مجالس جشن و سرور در ایّام ولادت حضرات معصومین (علیهم السلام) و اعیاد مذهبی و اقامه نماز جماعت توسط نورچشمان، سیّد محمّدباقر و سیّد محمّدعلی ، و در صورتی که خود آنان از اقامه نماز جماعت معذور باشند ، فرد دیگری که مورد نظر مشارٌ الیهما باشد .

4-      متولیان مذکور می توانند از محل حسینیّه به عنوان مرکز ملاقات و دیدار با مؤمنین و مراجعین اعمّ از اهالی شهر و زوّار گرامی و آقایان اهل علم استفاده نموده و به بررسی امور مربوطه به برنامه های حوزه علمیّه مشهد مقدّس بپردازند .

5-      طبقه فوقانی حسینیّه که هم اکنون مشتمل بر چند اتاق و سالن می باشد ، اختصاص می یابد به آقایان علماء و روحانیونی که به منظور زیارت مرقد مطهّر حضرت علیّ بن موسی الرضا (علیه الصلوة والسلام) به مشهد مقدّس مشرّف می شوند، و همچنین ارحام و بستگانی که به این منظور به مشهد وارد می شوند مشروط به اینکه حداکثر موقّف آنان در حسینیّه ده روز باشد .

6-      قسمتی از حسینیّه (و حتی الامکان از طرف درب ورودی از کوچه آب میرزا ) اختصاص می یابد به محل سکونت سرایدار و مستخدمی که بخواهد با خانواده خود در حسینیّه خدمت نماید .

7-      هزینه مجالسی که در حسینیّه برگزار می شود و نیز هزینه آب و برق و تلفن و تعمیرات و حقوق سریدار از محل درآمد موقوفه ای که معیّن خواهد شد و یا از محل کمک های خیری که از سوی مؤمنین داده شود ، تأمین گردد .

8-      هرگونه تجدید بنای ساختمان حسینیّه و تغییری در صورت ضرورت و لزوم و تبدیل ساختمان به احسن و نیز احداث هرگونه بنایی از قبیل احداث طبقاتی فوق فضای حسینیّه اعمّ از ساختن هتل و یا بازارچه و قیصریّه به منظور اجاره دادن برای محل کسب با حفظ شروط سند و در همین چهار چوب بلا مانع خواهد بود با نظر متولیّان و اخذ نظر جمعی از اهل خبره و افراد مورد اطمینان .

9-      نور چشمانم شرعاً و وجداناً مکلّف هستند مفاد این وقفنامه را با دقّت در حدّ امکان واقعی اجرا نموده و هیچگونه تخلّفی ننمایند که موجب تأثّر شدید و عدم رضایت اینجانب و عقوبت در آخرت است .

« فَمَن بَدَّلَهُ بَعدَمَا سَمِعَهُ فَإِنَّمَا إِثمُهُ عَلَی اَلَّذِینَ یُبَدِّلُونَهُ »

از خداوند متعال جلّت عظمته مسئلت می نمایم که این عرض ارادت ناچیز را به ساحت قدس ولیّش حضرت سید الشّهداء (علیه السلام) به لطف و کرمش به شایستگی قبول فرموده و به نور دیدگان توفیق انجام وظیفه و اداء امانت شرعی را با اخلاص کامل عنایت فرماید ان شاء الله تعالی والله تعالی هو الموفق من وراء القصد .

مشهد مقدّس رضوی- به تاریخ اول جمادی الثانیه یک هزار و چهارصد و سه هجری مطابق با بیست و چهارم اسفند ماه یک هزار و سیصد و شصت و یک هجری شمسی .

عبدالله بن السید محمّد طاهر الشیرازی

 

بسمه تعالی شأنه

توضیحاً چنانچه طبقاتی فوق حسینیّه احداث گردید عوائد و مال الاجاره های دریافت شده از افراد صرف توسعه مرکز درمانی که جهت حوزه علمیّه مشهد مقدّس تأسیس نموده ام و هزینه های جاری آن صرف امور مدرسه علمیّه امام امیر المؤمنین علیه السلام شود .

1 جمادی الثانیه 1403 هـ           عبدالله بن السید محمّد طاهر الشیرازی

 

امضاء حضرات آقایان مراجع معظّم تقلید و علماء اعلام که به عنوان شاهد در ذیل وقفنامه انجام شده است :

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین والصّلاة والسّلام علی سیّد المرسلین محمّد وآله الطّاهرین  واللّعنُ علی أعدائِهِم أَجمعین و بعد : اعترف الواقف المعظّم سماحة آیة الله السیّد الشیرازی دامت برکاته بجمیع ما فی الورقه، أَللّهمَ تَقَبَّل منه بقبولٍ حَسن وأجزِهِ خیر جزاء المحسنین واجعله له صدقةً جاریةً باقیةً تعلو بها کلمة الاسلام وذکری رسولک واولیائک علیهم الصلوة والسلام سیّما بقیّة الله فی الارضین ارواحنا له الفداء.

فی الثانی من شهر شعبان المعظّم سنة 1404 هـ     محمّد رضا الموسوی الگلپایگانی

 بسم الله الرحمن الرحیم

بعد الحمد والصلوة لأهلها : اعترف سماحته بما رقّم فیه حرفاً بحرف واجداً لما هو المقرّر فی بابی الوصایا والاقاریر، تقبّل الله منه بقبول حسن و حباه من الاجرین ومن الرحة کفلیها .

3 شعبان المعظم سنه 1404     شهاب الدین الحسینی المرعشی النجفی

 بسمه تعالی شأنه

قد وقع الوقف المزبور فی التأریخ المذکور فی الورقة والحمد الله تعالی .    حسنعلی مروارید

 بسمه تعالی شأنه

مراتب مذکوره فوق صحیح است ان شاء الله تعالی .      جواد تهرانی

 بسمه تعالی وله الحمد

صحّت مراتب مندرجه در این وقفنامه مورد تصدیق است .      علی فلسفی

 بسمه تعالی شأنه

مراتب مصدوره در متن مورد تصدیق است .      سیّد ابراهیم علم الهدی

 بسمه تعالی شأنه

قد وقع الوقف المزبور فی الورقة حسبما سُطّر فیها .

حرّره الاحقر محمّد عزّالدین الحسینی الزنجانی فی 25/رجب المجرّب/1404

قابل توجه بازدیدکنندگان گرامی: متعاقباً متن تفویض و واگذاری حق تولیت شرعی و قانونی آقای سید محمدباقر شیرازی نسبت به حسینیه مرحوم آیت الله العظمی شیرازی(قده) به آقایان حاج سید محمدعلی شیرازی و سید محمدجواد شیرازی، اضافه خواهد شد.

 
 
۱۳۹۶ سه شنبه ۴ مهر
   
 
نسخه عربي سايت پايگاه 
 
   
2 تعداد کاربران آنلاین
422 تعداد بازدیدکنندگان امروز
3575 تعداد بازديد كنندگان هفته
11098 تعداد بازدیدکنندگان ماه
1288461 تعداد بازدیدکنندگان کل
 
 
كليه حقوق مادي و معنوي سايت محقوظ و متعلق به دفتر آيةالله حاج سیّد محمّدعلی شیرازی می باشد
Designer:M.R.Ayazdehpour